Korzystanie z zasobów internetu, a nawet odbieranie poczty wiąże się z narażeniem komputera na złośliwe oprogramowanie i wirusy. Wiąże się to przede wszystkim z nieprawidłowym działaniem systemu operacyjnego oraz spowolnionym jego działaniem. W sieci jest dostępna bardzo duża liczba programów, które pomagają zwalczać tego typu sytuacje. Z racji tego iż na większość z nich wymagana jest licencja, jaką firma powinna zakupić, zaprezentujemy darmowe i równie skuteczne oprogramowanie.

Aby bezpieczniej serfować po internecie, sprawdzając pocztę nie martwić się, iż poźniej mogą wystąpić problemy z komputerem należy:

 • korzystać z oprogramowania, które jest bardziej odporne na wszelkiego rodzaju niebezpieczne ciasteczka, programy szpiegowskie, etc.

  Zalecane jest korzystanie np. z przeglądarki Firefox. Przeglądarka swoją funkcjonalnością nie ulega innym, a wręcz przeciwnie, bo często jest lepiej zabezpieczona przed różnymi złośliwymi programami/robakami. Można ją pobrać ze strony: http://www.firefox.pl/.

  Aktualizacje przeglądarki przeprowadzane są automatycznie, w chwili kiedy użytkownik jest podłączony do internetu.

  Firefox to darmowa przeglądarka www, stanowiąca wolne oprogramowanie, dostępna dla systemów Windows. Jest mała i szybka, a jednocześnie oferuje szerokie możliwości.

 • dokładnie czytać wyświetlające się komunikaty przy serfowaniu po stronach WWW.
 • należy nie otwierać maili/załączników nieznanego lub podejrzanego pochodzenia.
 • Należy pamiętać, iż pobierając wiadomości przez program pocztowy również może dojść do zainfekowania. Thunderbird to darmowy klient poczty i grup dyskusyjnych, stanowiący wolne oprogramowanie, dostępny dla systemów Windows. Dzięki takim technologiom jak S/MIME, cyfrowy podpis, szyfrowanie wiadomości oraz wsparcie dla urządzeń bezpieczństwa, jak np. inteligentne karty, Mozilla Thunderbird zapewnia najwyższą klasę bezpieczeństwa, stając się godnym polecenia.

  Można go pobrać ze strony: http://www.thunderbird.pl/

Oprogramowanie bezpłatne, które można bezpiecznie instalować na komputerze:

 • OpenOffice jest wysokiej jakości oprogramowaniem biurowym. Pakiet jest bezpłatny i ogólnodostępny Podstawowe zalety, to prosta instalacja, łatwa obsługa oraz intuicyjny interfejs aplikacji. Wykorzystanie najnowszych technologii pozwoliło na usprawnienie działania pakietu, co zdecydowanie wpłynęło na zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa pracy jego użytkowników. Umożliwia pracę z plikami w Wordzie czy Excelu. Pakiet OpenOfficePL zawiera wszystkie narzędzia biurowe niezbędne do pracy w domu i w biurze. Można go pobrać ze strony: http://www.openoffice.pl/
 • Do przeglądania plików PDF niezbędny jest program Adobe Acrobat Reader. Najnowsza wersja programu jest dostępna na m.in. stronie producenta: http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html Po pobraniu należy zainstalować aplikacje - instalacja jest jednorazowa. Po zainstalowaniu programu Adobe Acrobat Reader wszystkie pliki PDF będą się otwierać automatycznie w Państwa przeglądarce internetowej lub w programie Acrobat Reader.
 • GIMP, czyli program do edycji grafiki. Dzięki wspólnemu wysiłkowi wielu programistów powstał system, który z powodzeniem może konkurować z komercyjnymi programami graficznymi. Najnowsza wersja programu jest dostępna na m.in. stronie producenta: http://gimp-win.sourceforge.net/stable.html
 • Inkscape służy do tworzeia grafiki wektorowej obsługuje tworzenie napisów wzdłuż linii, poprawiono funkcje eksportu do innych formatów - EPS (Encapsulated PostScript), PS (PostScript), EPSI (Encapsulated PostScript Interchange), AI (Adobe Illustrator), zwykły SVG, POV (POV-Ray, tylko spline'y), SVGZ (skompresowany SVG) - zawiera możliwość wektoryzacji (trasowanie) rysunków "płaskich" grafiki rastrowej, za pomocą zintegrowanej wtyczki wykorzystującej program potrace. Program ten zawiera również prosty edytor kodu XML, przez co daje dostęp m.in. do zablokowanych obiektów. Najnowsza wersja programu jest dostępna na m.in. stronie: http://prdownloads.sourceforge.net/inkscape/Inkscape-0.43-2.win32.exe?download